zahorie.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Záhorie - Malacky, Stupava, Senica

Kultúra

Z napodobeniny obrazu Paula Rubensa sa stal originál, dielo považovali za stratené 400 rokov

GLASGOW 25. septembra (WebNoviny.sk) - V jednom z múzeí v škótskom meste Glasgow objavili stratený obraz flámskeho barokového maliara Petra Paula Rubensa, ktorý odborníci považovali za 400 rokov stratený. Odporúčame:Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe po prvýkrát predstaví robota Portrét Georgea Villiersa, prvého vojvodu z Buckinghamu, visel v historickom dome Pollok House s tým, že je to len napodobenina originálneho diela. Údajný milenec anglického kráľa Historik a obchodník s umením Bendor Grosvenor, ktorý sa venuje významným umeleckým dielam v televíznej relácii Britain\'s Lost Masterpieces, zistil, že je to originál "štúdie hlavy" šľachtica a údajného milenca anglického kráľa Jakuba I. "Šanca objaviť portrét takejto kľúčovej postavy britskej histórie od jedného z najvýznamnejších umelcov, ktorí kedy žili, je vzrušujúca," uviedol Grosvenor, ktorý dokázal identifikovať autora po odstránení neskôr pridaných vrstiev farby a špiny. Odporúčame:Maďarka si zarába netradičným spôsobom, v skákaní cez švihadlo sa jej nikto nevyrovná Originalitu potvrdil aj riaditeľ múzea Rubenshuis v Antverpách Ben van Beneden. Podľa neho je to "vzácny prírastok do Rubensovej portrétovej kolekcie, ktorý poukazuje na to, ako umelec pristupoval k žánru". Kontroverzná osobnosť doby Dielo zreštauroval Simon Gillespie, ktorý ho preskúmal aj prostredníctvom viacerých röntgenových snímok. Portrét zobrazuje vojvodu oblečeného v čiernom doublete - dobovom kabátci - s bielym čipkovaným golierom. Vznik obrazu odborníci odhadujú na rok 1625. George Villiers, prvý vojvoda z Buckinghamu, bol kontroverznou osobnosťou svojej doby a povaha vzťahu, ktorý mal s kráľom je predmetom mnohých diskusií. Šľachtic zomrel ako 35-ročný, keď ho v roku 1628 zavraždili. Maľbu budú môcť záujemcovia a záujemkyne vidieť od štvrtka v Kelvingrove Art Gallery v Glasgowe. Odporúčame:Letecké dni SIAF 2017 si pripísali niekoľko prvenstiev, pozrite si fotografie Peter Paul Rubens namaľoval množstvo obrazov, nástenných dekorácií i kartónov pre gobelíny. V Antverpách mal dielňu, kde pre rozsiahlosť jeho tvorby dokončovali obrazy často jeho učni (napríklad Anthony van Dyck). Maľoval historické, náboženské, mytologické námety, lovecké obrazy i portréty, napríklad Tri Grácie, Stavanie kríža, Venušina toaleta. Bol tiež diplomatom. Zomrel v roku 1640. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: obraz, Paul Rubens, zaujímavostiZdroj: Webnoviny.sk - Z napodobeniny obrazu Paula Rubensa sa stal originál, dielo považovali za stratené 400 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z napodobeniny obrazu Paula Rubensa sa stal originál, dielo považovali za stratené 400 rokov

Zomrel herec Jan Tříska, podľahol zraneniam po páde z Karlovho mosta

PRAHA 25. septembra (WebNoviny.sk) - Český herec Jan Tříska v noci na pondelok podľahol zraneniam, ktoré utrpel v sobotu po páde do Vltavy z pražského Karlovho mosta. "Je to, bohužiaľ, pravda," potvrdil spravodajskému portálu iDNES.cz Jiří Mádl, s ktorým mal 80-ročný umelec od pondelka nakrúcať film Na střeše. Odporúčame:Český herec Jan Tříska spadol z Karlovho mosta, vo vážnom stave ho hospitalizovali Rodáka z Prahy v sobotu hospitalizovali v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici po tom, ako popoludní spadol do rieky. Z vody ho vytiahli dvaja muži z výletnej lode a začali ho oživovať, pretože "nejavil známky života", uviedla hovorkyňa pražskej záchrannej služby Jana Poštová. Podľa záchranárov herec z mosta spadol, hasiči naopak tvrdia, že skočil. Polícia okolnosti vyšetruje. Jan Tříska po absolvovaní DAMU v Prahe účinkoval v Národnom divadle, v Divadle Za branou a v Mestských divadlách pražských. V roku 1977 emigroval. Zahral si napríklad v snímkach ako Pět z milionu (1959), Kde alibi nestačí (1961), Lidé z maringotek (1966), Radúz a Mahulena (1970), Neverne tvoja (1984), Obecná škola (1991), Ľud verzus Larry Flynt (1996), Ronin (1998), Nadaný žiak (1998), Rok ďábla (2002), Jedna ruka netleská (2003), Horem pádem (2004), Hranaři (2011), Bastardi 3 (2012) či Po strništi bos (2017). Na konte mal tri nominácie na České levy. Informácie pochádzajú z webstránky www.iDNES.cz a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Jan Tříska, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Zomrel herec Jan Tříska, podľahol zraneniam po páde z Karlovho mosta © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel herec Jan Tříska, podľahol zraneniam po páde z Karlovho mosta

Spevák Aaron Carter nastúpil na liečenie

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) - Americký spevák Aaron Carter nastúpil na liečenie. Magazínu People to potvrdil jeho hovorca Steve Honig. "Aaron sa rozhodol ísť na liečenie, aby zlepšil svoje zdravie a aby popracoval na celkovej životnej pohode. Bude to robiť v súkromí a sústredí sa len na to, aby bol najlepším možným človekom a interpretom. Je vďačný za fanúšikovskú podporu a lásku a teší sa, že sa vráti silnejší, ako kedy bol," vyjadril sa hovorca. Z čoho sa 29-ročný rodák z Tampy lieči nie je známe. Správa o tom, že Carter nastúpi na liečenie, prišla deň po tom, ako ho do jeho domu prišla skontrolovať polícia, ktorú tam zavolal jeho sused v obave, že sa mu niečo stalo. Podľa neho interpret nezrozumiteľne rozprával a jeho pokožka nemala zdravú farbu. Takéto policajné kontroly sa pritom v jeho dome uskutočnili počas uplynulého mesiaca niekoľkokrát. Aaron Charles Carter * * sa do povedomia verejnosti dostal v druhej polovici 90. rokov. Svoj eponymný debutový album vydal v roku 1997 a postupne naň nadviazal ďalšími troma štúdiovkami Aaron\'s Party (Come Get It) (2000), Oh Aaron (2001), Another Earthquake (2002). Vydal tiež tri kompilácie Most Requested Hits (2003), Come Get It: The Very Best of Aaron Carter (2006) a 2 Good 2 B True (2006) či tri EP Surfin\' USA (1999), The Music Never Stopped (2015) a Love (2017). Informácie pochádzajú z webstránky people.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Aaron Carter, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Spevák Aaron Carter nastúpil na liečenie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spevák Aaron Carter nastúpil na liečenie

Český herec Jan Tříska spadol z Karlovho mosta, vo vážnom stave ho hospitalizovali

PRAHA 24. septembra (WebNoviny.sk) - Českého herca Jana Třísku v sobotu hospitalizovali v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Záchranári ho tam previezli po tom, ako ho vytiahli z Vltavy pod Karlovým mostom. Osemdesiatročný umelec je vo vážnom stave. Tříska spadol do rieky v sobotu poobede. Z vody ho vytiahli dvaja muži z výletnej lode a začali ho oživovať, pretože "nejavil známky života", uviedla hovorkyňa pražskej záchrannej služby Jana Poštová. Podľa záchranárov herec z mosta spadol, hasiči naopak tvrdia, že skočil. Ešte stále nie je známe, ako k incidentu došlo. "Prešetrujeme ho. Komplikáciou je, že dotyčný je vo veľmi vážnom stave," vysvetlil hovorca pražskej polície Tomáš Hulan spravodajskému portálu iDNES.cz. Ďalšie informácie o jeho zdravotnom stave ale nie sú známe. Hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke informovala, že lekári nemajú oprávnenie poskytovať akékoľvek informácie týkajúce sa pacienta. Tříska mal od pondelka nakrúcať s režisérom Jiřím Mádlom film Na Střeše. "Z dôvodu jeho vážneho zranenia sme zatiaľ nakrúcanie odložili. O situácii nemáme podrobnejšie informácie a nebudeme sa k nej vyjadrovať," potvrdila pre iDNES.cz hovorkyňa projektu Ulijana Donátová. Jan Tříska * * účinkoval po absolvovaní DAMU v Prahe v Národnom divadle, v Divadle Za branou a v Mestských divadlách pražských. V roku 1977 emigroval, pričom v súčasnosti žije v Los Angeles. Zahral si v snímkach ako Pět z milionu (1959), Kde alibi nestačí (1961), Lidé z maringotek (1966), Radúz a Mahulena (1970), Neverne tvoja (1984), Obecná škola (1991), Ľud verzus Larry Flynt (1996), Ronin (1998), Nadaný žiak (1998), Rok ďábla (2002), Jedna ruka netleská (2003), Horem pádem (2004), Hranaři (2011), Bastardi 3 (2012) či Po strništi bos (2017). Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Česko, herci, Jan TřískaZdroj: Webnoviny.sk - Český herec Jan Tříska spadol z Karlovho mosta, vo vážnom stave ho hospitalizovali © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Český herec Jan Tříska spadol z Karlovho mosta, vo vážnom stave ho hospitalizovali

Anglický herec Ralph Fiennes dostal srbský pas

BELEHRAD 24. septembra (WebNoviny.sk) - Anglický herec a filmár Ralph Fiennes dostal srbský pas. Päťdesiatštyriročný rodák z Ipswichu, ktorému na začiatku septembra udelili srbské občianstvo, si prevzal dokumenty v nedeľu počas stretnutia s prezidentom Aleksandarom Vučičom. "My Srbovia, sme šťastní, že vás máme za priateľa a teraz aj spoluobčana," vyjadrila sa pri tejto príležitosti srbská hlava štátu. Umelec po prvý raz pricestoval do Srbska v roku 2010 pre nakrúcanie filmovej adaptácie divadelnej hry Williama Shakespeara Coriolanus.V súčasnosti zase v Belehrade nakrúca životopisný film o ruskom baletnom tanečníkovi Rudolfovi Ňurejevovi. Fiennes sa tiež v júni zúčastnil na inaugurácii prezidenta Vučiča. Okrem herca dostal v minulosti srbské občianstvo aj Američan Steven Seagal. Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes * * študoval na londýnskej Kráľovskej akadémii dramatických umení, pričom kariéru začínal ako divadelný herec. Jeho filmovým debutom boli Búrlivé výšiny (1992). O rok neskôr sa predstavil vo filme Schindlerov zoznam (1993), ktorý mu vyniesol cenu BAFTA a tiež nominácie na Oscara a Zlatý glóbus. Na všetky tri spomínané ocenenia ho nominovali aj vďaka dráme Anglický pacient (1996). Okrem toho si zahral aj v snímkach ako Quiz Show (1994), Zvláštne dni (1995), Hranice lásky (1999), Červený drak (2002), Nepohodlný (2006), Harry Potter a Ohnivá čaša (2005), Harry Potter a Fénixov rád (2007), Vojvodkyňa (2009), V Brugách (2008), Smrť čaká všade (2010), Predčítač (2009), Súboj Titanov (2010), Harry Potter a Dary smrti 1. (2010), Harry Potter a Dary smrti 2. (2011), Skyfall (2012), Veľké nádeje (2013), Vášeň medzi riadkami (2013), Grandhotel Budapešť (2014), Spectre (2015) či Ave, Caesar! (2016). Viac k témam: herci, Ralph FiennesZdroj: Webnoviny.sk - Anglický herec Ralph Fiennes dostal srbský pas © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Anglický herec Ralph Fiennes dostal srbský pas

Britský oscarový herec Colin Firth získal talianske občianstvo

LONDÝN 23. septembra (WebNoviny.sk) - Anglický herec Colin Firth získal talianske občianstvo, o ktoré si požiadal v máji. Informáciu potvrdilo talianske ministerstvo vnútra. Päťdesiatšesťročný rodák z Grayshottu sa stal vhodným kandidátom pre získanie talianskeho občianstva vďaka manželstvu s filmovou producentkou Liviou Giuggioli, ktorú si vzal za manželku v roku 1997. "Veľmi známy herec, ktorý získal Oscara za film Kráľova reč (2010) je ženatý s občiankou našej krajiny a často preukázal voči našej zemi lásku," uviedlo ministerstvo, keď oznámilo, že umelec získal taliansky pas. Firth, ktorý je teraz britským aj talianskym občanom, vysvetlil že si o občianstvo juhoeurópskej krajiny zažiadal, pretože "v okolí panuje neistota", čím chcel zrejme poukázať na odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Ako tiež uviedol, jeho manželka má tiež britský pas a obe ich deti majú dvojité občianstvo. "Mysleli sme si, že bude rozumné, ak budeme mať všetci rovnaké," povedal, s tým, že aj napriek talianskemu občianstvu bude stále "extrémne britský". "Ktokoľvek, kto sa zosobášil s Talianom alebo Taliankou, vie, že si neberie len jednu osobu, ženíte sa s rodinou a možno aj celou krajinou. Tak ako takmer každý, vášnivo milujem Taliansko a to, že sa môžem pridať k mojej žene a deťom v dvojitom občianstve je pre mňa veľkým privilégiom," dodal. Odporúčame:Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou Colin Andrew Firth sa pôvodne venoval divadlu, vo filme sa presadil vďaka historickej dráme Valmont (1989) režiséra Miloša Formana. Veľký úspech mu priniesla romantická komédia Denník Bridget Jonesovej (2001) a jej pokračovanie Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch (2004), pričom si zahral aj v tretej snímke zo série s názvom Dieťa Bridget Jonesovej (2016). V roku 2009 stvárnil hlavnú úlohu v dráme Single Man, ktorá mu vyniesla uznanie kritiky na celom svete, Volpi Cup z Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, britskú filmovú cenu BAFTA a nominácie na Oscara a Zlatý glóbus. V roku 2011 získal Oscara, cenu BAFTA i Zlatý glóbus za stvárnenie kráľa Juraja VI. v spomínanej historickej dráme Kráľova reč. Okrem toho si zahral aj v snímkach ako Anglický pacient (1996), Zamilovaný Shakespeare (1998), Láska nebeská (2003), Dievča s perlou (2003), Kúzelná opatrovateľka (2005), Konečne spolu (2007), Mamma Mia! (2008), Dorian Gray (2009), Jeden musí z kola von (2011), Koľaje osudu (2013), Kúzlo mesačného svitu (2014), Kingsman: The Secret Service (2014) či jeho pokračovaní Kingsman: Zlatý kruh (2014). Viac k témam: Colin Firth, kultúra, občianstvoZdroj: Webnoviny.sk - Britský oscarový herec Colin Firth získal talianske občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britský oscarový herec Colin Firth získal talianske občianstvo

Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 68 rokov zomrel v sobotu americký r\'n\'b, funkový a soulový spevák Charles Bradley. Rodák z floridského mesta Gainesville skonal po dlhom boji s rakovinou. Ako informuje magazín Billboard, interpret naposledy vydýchol v newyorskom Brooklyne v blízkosti svojej rodiny, priateľov a kolegov z kapiel, v ktorých pôsobil. "Ďakujeme vám za vaše modlitby v tomto náročnom období. Pán Bradley bol naozaj vďačný za všetku lásku, ktorej sa mu od fanúšikov dostávalo. Veríme, že jeho lásku si budú (ľudia, pozn. red.) pamätať a ďalej ju šíriť," uviedol Bradleyho hovorca v stanovisku. Charles Bradley sa narodil 5. novembra 1948. Na hudobnej scéne sa pohyboval od roku 1965, pričom spočiatku vystupoval pod pseudonymom Black Velvet. Neskôr sa zoznámil s producentom a gitaristom Tomom Brenneckom, ktorý v tom čase pôsobil v kapele The Bullets a v roku 2007 založil formáciu Menahan Street Band. Bradley s Brenneckom nahrali viacero skladieb, z ktorých niektoré začali v roku 2002 vychádzať na vinylových platniach. Desať z týchto skladieb neskôr vybrali na Bradleyho debutový album No Time For Dreaming, ktorý vyšiel v januári 2011. Po ňom vydal ešte štúdiovky Victim Of Love (2013) a Changes (2016). Viac k témam: Charles Bradley, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou

Tom Hanks si zahrá v adaptácii románu Muž menom Ove

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Americký herec Tom Hanks si zahrá v adaptácii švédskeho bestselleru Muž menom Ove (2012) od Fredrika Backmana. Šesťdesiatjedenročný rodák z kalifornského Concordu sa na projekte bude podieľať aj ako producent. Odporúčame:Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara Novinka sa zameria na hašterivého vdovca, ktorý všetkými pohŕda a niekoľkokrát sa neúspešne pokúsil o samovraždu. Jeho život sa však začne meniť, keď sa do jeho susedstva presťahuje rasovo zmiešaná rodina s dvoma dcérami, ktorá spustí kolotoč nečakaných udalostí. Román sa dočkal aj švédskej adaptácie, ktorá tento rok získala dve nominácie na Oscara. Jej producentom bol Fredrik Wikstrom Nicastro, ktorý sa rovnakej funkcie ujme aj pri plánovanom americkom projekte. Okrem neho a Hanksa sa pod produkciu podpíšu aj Gary Goetzman a hercova maželka Rita Wilson. Thomas Jeffrey Hanks * je považovaný za jeden z najväčších talentov v Hollywoode. Na konte má dva Oscary - prvého získal v roku 1994 za hlavnú rolu v dráme Philadelphia (1993) a o rok neskôr si zlatú sošku prevzal za titulnú úlohu v snímke Forrest Gump (1994). Vyslúžil si aj ďalšie tri nominácie na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied, a to za herecké výkony vo filmoch Veľký (1988), Zachráňte vojaka Ryana (1998) a Stroskotanec (2000). Svoj hlas prepožičal Woodymu v sérii animákov Toy Story z rokov 1995, 1999 a 2010. Je známy napríklad aj z filmov Veľké víťazstvo (1992), Bezsenné noci v Seattli (1993), Apollo 13 (1995), Láska cez internet (1998), Zelená míľa (1999), Cesta do zatratenia (2002), Chyť ma, ak to dokážeš (2002), Terminál (2004), Päť lupičov a stará dáma (2004), Súkromná vojna pána Wilsona (2007), Moja krásna učiteľka (2011), Atlas mrakov (2012), Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (2013), Zachráňte pána Banksa (2013), Most špiónov (2015), Sully (2016) či The Circle (2017). Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: film, Muž menom Ove, Tom HanksZdroj: Webnoviny.sk - Tom Hanks si zahrá v adaptácii románu Muž menom Ove © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tom Hanks si zahrá v adaptácii románu Muž menom Ove

Fergie použila v skladbe hlas svojho syna Axla Jacka, druhú pieseň nahrala s raperom Will.i.a.m

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Americká speváčka Fergie zverejnila dva nové klipy. Štyridsaťdvaročná interpretka ponúkla prostredníctvom služby YouTube videá k nahrávkam Enchanté (Carine) a Like It Ain\'t Nuttin z jej najnovšej štúdiovky Double Dutchess, ktorú uviedla na trh v piatok. Odporúčame:Video: Depeche Mode vzdali poctu Davidovi Bowiemu, prespievali jeho pieseň Heroes V prvom klipe rodáčky z kalifornského Hacienda Heights si zahrala modelka Kendall Jenner a na jeho začiatku tiež možno počuť rozprávať speváčkinho syna Axla Jacka. Druhý počin, ktorý produkoval rapper will.i.am, sa už zameriava na samotnú Fergie. Fergie Duhamel, pôvodným menom Stacy Ann Ferguson, si ako dieťa zahrala vo viacerých filmoch a seriáloch. V minulosti pôsobila v dievčenskej skupine Wild Orchid, s ktorou vydala v období 1996 až 2001 tri albumy. Po odchode z nej sa v roku 2002 pridala k spomínanej formácii The Black Eyed Peas, s ktorou má na konte albumy Elephunk (2003), Monkey Business (2005), The E.N.D (2009) a The Beginning (2010). V roku 2006 vydala sólový debut The Dutchess s hitmi ako London Bridge, Fergalicious, Glamorous či Big Girls Don\'t Cry. Nahrala tiež pieseň A Little Party Never Killed Nobody (All We Got), ktorá je súčasťou soundtracku filmu Veľký Gatsby (2013). Sólový comeback ohlásila v roku 2014 singlom L.A. Love (La La). Informácie pochádzajú z webstránky www.billboard.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Fergie, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Fergie použila v skladbe hlas svojho syna Axla Jacka, druhú pieseň nahrala s raperom Will.i.a.m © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fergie použila v skladbe hlas svojho syna Axla Jacka, druhú pieseň nahrala s raperom Will.i.a.m

Video: Depeche Mode vzdali poctu Davidovi Bowiemu, prespievali jeho pieseň Heroes

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Anglická elektronická skupina Depeche Mode zverejnila prostredníctvom služby YouTube oficiálnu coverzverziu piesne Heroes zosnulého speváka Davida Bowieho. Urobili tak pri príležitosti 40. výročia jej vydania, ktoré bude v sobotu. Odporúčame:Zverejnili nominácie na DOSKY 2017, najviac získalo Slovenské národné divadlo "Heroes je pre mňa v tomto momente najšpeciálnejšia skladba. Bowie je jeden z tých umelcov, ktorý je na mne prilepený od mojich skorých tínedžerských čias. S jeho albumami vždy chodím na turné a prespievať Heroes je vzdanie pocty Bowiemu," uviedol spevák skupiny Dave Gahan pre magazín New Musical Express (NME). Formácia spolu so skladbou ponúkla aj videoklip, ktorý vznikol počas jej nahrávacieho stretnutia Highline Sessions. O réžiu novinky sa postaral Tim Saccenti. Depeche Mode vznikli v roku 1980 v Basildone a v súčasnosti fungujú v zložení Dave Gahan (spev), Martin Gore (klávesy, gitara) a Andy Fletcher (klávesy, basgitara). Na konte majú zatiaľ štrnásť štúdiových albumov - Speak Spell (1981), A Broken Frame (1982), Construction Time Again (1983), Some Great Reward (1984), Black Celebration (1986), Music For The Masses (1987), Violator (1990), Songs Of Faith And Devotion (1993), Ultra (1997), Exciter (2001), Playing The Angel (2005), Sounds Of The Universe (2009), Delta Machine (2013) a Spirit (2017). Podľa televízie VH1 patria medzi 100 najlepších interpretov hudobnej histórie a magazín Q ich označil za najpopulárnejšiu elektronickú skupinu všetkých čias. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: David Bowie, Depeche Mode, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Video: Depeche Mode vzdali poctu Davidovi Bowiemu, prespievali jeho pieseň Heroes © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Depeche Mode vzdali poctu Davidovi Bowiemu, prespievali jeho pieseň Heroes

Slovak Accordion Orchestra opäť spojí česko-slovenské spevácke esá

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Akordeón majú ľudia často zaškatuľkovaný ako folklórny hudobný nástroj. Košickému publiku začiatkom leta Slovenský akordeónový orchester so speváckou podporou Lukáša Adamca, Petra Lipu a Márie Čírovej, ponúkol nové obzory vo vnímaní tohto inštrumentu. Hudobný zážitok s akordeónom v rôznych hudobných polohách prichádza do ďalších slovenských miest. Do unikátneho projektu sa zapojili ďalšie spevácke esá. Galakoncert Slovak Accordion Orchestra sa prvýkrát uskutočnil  začiatkom júna v domácich Košiciach, kde orchester odštartoval svoje pôsobenie.  Stálice slovenskej hudobnej scény Peter Lipa, Lukáš Adamec či Mária Čírová, za sprievodu desiatky akordeonistov publiku zaspievali svoje, ale aj legendárne slovenské hity v nových aranžmánoch. Zazneli skladby Balada o štyroch koňoch, Unikát, Čardáš dvoch sŕdc, Veľký sen mora či Duchoňova skladba Šiel, šiel a mnoho ďalších. Pocisková zaspieva aj Vyznanie Po pilotnom košickom koncerte sa projekt tohto roku uskutoční ešte štyrikrát. V Bratislave sa koncert uskutoční  27. 10. 2017. Za sprievodu veľkého akordeónového orchestra publiku zaspievajú Martin Chodúr a Nela Pocisková. „O tomto projekte som sa dočítala a aj dopočula od mojich kolegov z brandže. Som veľmi poctená ponukou zúčastniť sa koncertov v sprievode akordeónového orchestra. Bude to pre mňa niečo nové a výnimočné. Akordeón patrí medzi moje obľúbené nástroje. O to viac sa teším, ako budeme znieť ako celok a či sa naše ‚nástroje‘, v mojom prípade je to môj hlas, ‚zladia‘. Verím, že to bude zážitok nie len pre nás, ale aj pre obecenstvo,“ vyjadrila sa na adresu projektu Nela Pocisková, ktorá sa predstaví na všetkých tohtoročných koncertoch. Publiku zanôti skladby Neviem sa nájsť, Vyznanie od Mariky Gombitovej či Veľký sen mora z dielne Modusu. Chodúr predstaví vlastnú skladbu Tanči Dál Bratislavské publikum bude mať možnosť vidieť a počuť i víťaza Česko-slovenskej Superstar Martina Chodúra, ktorý zaspieva vlastnú skladbu Tanči Dál, Sinatrovu klasiku New York, New York či Feeling Good od Michaela Bublého. „Na bratislavský koncert  so Slovak Accordion Orchestra sa veľmi teším a som veľmi zvedavý na sound tohto telesa. Mojim cieľom je prezentovať sa nielen ako všestranný spevák, ale aj ako hudobný skladateľ a textár. Preto na tomto podujatí zaznie i moja autorská pieseň Tanči dál ovplyvnená Mexikom a Španielskom, kde hral akordeón vždy veľmi dôležitú rolu. Skladby Feeling Good a New York, New York, ktoré v bratislavskej koncertnej sieni Istropolis tiež zaspievam, sú známe predovšetkým vďaka svojim bigbandovým aranžmánom a neviem sa dočkať, ako sa ich Slovak Accordion Orchestra zhostí ,“ prezradil sympatický spevák pôvodom zo susedných Čiech. Nový šat Balady o štyroch koňoch Mini šnúra Galakoncertu Slovak Accordion Orchestra – Meníme svet hudby bude v decembri pokračovať  v ďalších slovenských mestách. Po boku Nely Pociskovej sa 1. 12. 2017 v Liptovskom Mikuláši predstavia i Lukáš Adamec a ostrieľaný jazzman Peter Lipa, ktorí hviezdili i na prvom košickom koncerte. Lukáš Adamec zaspieva aj svoju srdcovú záležitosť od obľúbeného speváka Karola Duchoňa Čardáš dvoch sŕdc „Som veľmi rád, že tento projekt neostal len pri jednom predstavení a tak jedinečnú kombináciu, akou je akordeónový orchester v spojení so súčasnou muzikou, majú možnosť vypočuť si aj ľudia mimo Košíc. Samozrejme, som šťastný, že budem opäť súčasťou.“ Peter Lipa návštevníkom podujatia ponúkne vystúpenie, ktorého súčasťou bude i interpretácia vlastnej skladby. Nový šat vďaka akordeónovému orchestru dostane pesnička Balada o štyroch koňoch. Zaznie i pieseň Caracas. „Táto séria koncertov má pre mňa úplne novú príchuť. S akordeónom, ako s nástrojom, som až do tohto projektu nikdy nespolupracoval, pritom som vždy vedel, že ide o majstrovský nástroj. Nakoniec nie nástroj, ale hudobník, ktorý na ňom hrá, je podstatný... A tu sa dostávam do situácie, keď mám za sebou vyše 10 akordeónov a moje piesne tak zaznejú v novej podobe a to je pre mňa lákavé.“ V zostave Nela Pocisková,  Peter Lipa a Slovenský akordeónový Orchester sa galakoncert uskutoční  2. 12. 2017 v Prievidzi. Dňa 9. 12. 2017 sa k nim opäť pridá i Lukáš Adamec a spoločne sa predstavia publiku v Banskej Bystrici. Na všetkých avizovaných koncertoch Slovak Accordion Orchestra spojí všetkých vystupujúcich skladba Šiel, šiel, ktorou si spoločne uctia  Karola Duchoňa. Viac k témam: hudba, Lukáš Adamec, Martin Chodúr, Peter Lipa, Slovak Accordion OrchestraZdroj: Webnoviny.sk - Slovak Accordion Orchestra opäť spojí česko-slovenské spevácke esá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovak Accordion Orchestra opäť spojí česko-slovenské spevácke esá

Ewa Farna sa vydala za gitaristu Martina Chobota

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Česká speváčka Ewa Farna sa vydala za svojho priateľa Martina Chobota, ktorý je jej gitaristom. Informuje o tom český spravodajský portál iDNES.cz s tým, že dvojica spolu chodila štyri roky, no poznajú sa omnoho dlhšie. "Drahí fanúšikovia, ani neviete, aká som šťastná, že vás o tom môžem informovať sama, svojimi slovami. Keď veľmi chcete, ide to aj vo svete šoubiznisu, alebo máme jednoducho šťastie na ľudí, ktorým dôverujeme a oni tú dôveru nesklamali... Pred pár dňami sme sa s mojím Martinom vzali a prežili sme najkrajší deň nášho života. Po štyroch rokoch vzťahu a deväťročnom priateľstve v kapele. Čo dodať. Milujte sa,“ napísala 24-ročná speváčka na sociálnej sieti Facebook k spoločnej fotografii s 28-ročným novomanželom. Odporúčame:Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara Česká speváčka poľského pôvodu Ewa Farna sa presadila už ako 13-ročná hitom Měls mě vůbec rád a medzi jej ďalšie úspešné piesne patria La la laj, Jaký to je či Toužím. Na konte má albumy Měls mě vůbec rád (2006), Ticho (2007), Sam na sam (2007), Blíž ke hvězdám (2008), Virtuální (2009), Cicho (2009), EWAkuacja (2010), (W)INNA? (2013), Leporelo (2014), Inna (2015). Viac k témam: Ewa Farna, Martin Chobota, svadbaZdroj: Webnoviny.sk - Ewa Farna sa vydala za gitaristu Martina Chobota © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ewa Farna sa vydala za gitaristu Martina Chobota

Zomrel Bernie Casey, známy z bondovky Nikdy nehovor nikdy

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 78 rokov zomrel americký herec Bernie Casey. Naposledy vydýchol v utorok v nemocnici v Los Angeles po krátkej chorobe. Na smutnú správu už reagoval prostredníctvom sociálnej siete Twitter napríklad herec Jeffrey Wright, ktorý zosnulého nazval "renesančným mužom starej školy". Bernie Casey * * sa narodil 8. júna 1939 v Západnej Virgínii. Ako hráč amerického futbalu pôsobil na začiatku 60. rokov v tíme San Francisco 49ers a neskôr prešiel k Los Angeles Rams. Ako herec debutoval vo filme Kolty siedmich statočných (1969). Ukázal sa aj v snímkach ako napríklad Brianova pieseň (1971), Hit Man (1972), Bertha z dobytčiaku (1972), Cleopatra Jones (1973), Muž, ktorý spadol na Zem (1976), Dr. Black, Mr. Hyde (1976), bondovke Nikdy nehovor nikdy (1983), Pomsta šprtákov (1984), Takí istí špióni ako my (1985), Najatý poliš (1987), Dostanem ťa, gauner (1988), Ďalších 48 hodín (1990), Zlaté okovy (1991), Prepadnutie v Pacifiku (1992), Pomsta šprtov: Nová generácia (1992), Rana bez milosti (1993), Šialenstvo (1994), Pomsta šprtov: Zamilovaní šprti (1994) či Frajeri (2001). Venoval sa tiež maľovaniu a písaniu poézie. Viac k témam: Bernie Casey, herci, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Bernie Casey, známy z bondovky Nikdy nehovor nikdy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel Bernie Casey, známy z bondovky Nikdy nehovor nikdy

King Shaolin zverejnili klip k piesni Born Free!, sleduje členov kapely od narodenia po súčasnosť

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Kapele King Shaolin sa narodil klip s netradičným vizuálom. Druhý klip z nového albumu Play Against The Rules ku skladbe Born Free! kapela poňala osobne. Je odrazom ich života a slobody. Uvidíme v ňom členov kapely od narodenia až po súčasnosť, fotky, prvé dotyky s hudbou a hudobnými nástrojmi, zábery z koncertov aj mimo nich, ktoré dotvára animácia talentovaného člena kapely Norberta Neuschla. "Pri príležitosti päťročnice kapely sme sa rozhodli vytvoriť klip, ktorý by zachytil a predstavil divákovi toto obdobie. Životom kapely žijeme intenzívne už pomaly šiesty rok a naozaj veľmi veľa sme toho spoločne zažili. Zahrali sme viac ako 400 koncertov, vydali dva albumy a jedno EP a najazdili tisíce kilometrov. Skladba "Born Free!" je oslavou života, a preto sme sa rozhodli, že z videomateriálov, ktoré sme nazbierali za posledné roky, urobíme časozberný klip. Na scenári sme pracovali s našim manažérom a mentorom Lumírom Matim a tvorcom diela Norbertom Neuschlom," približuje námet klipu spevák Dominik Štofko. Z vlastnej dielne Klip vytvoril a animoval basgitarista kapely Norbert Neuschl, ktorý stojí aj za umeleckou značkou NEUSCHL. Diela tohto kreatívneho tímu sme mohli vidieť na viacerých výstavách po celom Slovensku. Navyše Norbert spolupracoval s viacerými umelcami na hudobných a výtvarných projektoch a tvorbe animovaných videoklipov. "Bolo oveľa náročnejšie vytvárať komplexné dielo pre vlastnú kapelu, ako keď pracujem pre klienta, s ktorým ma nespája spoločná minulosť. Vyžaduje to oveľa osobnejší vklad. Avšak mám rád výzvy, preto som ponuku prijal a, samozrejme, mám rád aj kapelu,“ vyjadril svoje pocity Norbert Neuschl. Jeho rukopis kresby je vo videu citeľný a dodáva klipu osobitý umelecký ráz. Prelínanie kreslenej animácie s archívnymi zábermi dodáva videu na dynamike a taktiež poukazuje na slobodnú myseľ, o ktorej Dominik spieva. Dieťa je v každom z nás "Každý človek sa rodí s úplne čistým štítom a od prvej sekundy sa formuje jeho osobnosť a názory, ktoré sú ďalej pečatené jeho činmi. Myslím, že je to niečo, čo stojí za zamyslenie, ak chce človek robiť svet lepším," prezradil autor skladby a spevák Dominik Štofko. „Paradoxom je, že táto skladba sa dostala na album veľmi nečakane a úplne na poslednú chvíľu. A dnes sme nesmierne radi, že sme ju vybrali ako singel a dočkala sa tohto pre nás hodnotného vizuálu," dodal kapelník Michal Neffe. King Shaolin ročne odohrajú viac ako 90 koncertov. V druhej polovici septembra čakajú kapelu ďalšie koncerty po celom Slovensku. Okrem toho k päťročnici kapely chystajú slovenské klubové turné, ktoré sa bude konať na jar roka 2018. Kapela King Shaolin * debutovala albumom Road To The Machiavelli Valley (2012), z ktorého pochádzajú piesne Japan, My Road či Never Knows. Začiatkom roka 2014 začali pôsobiť aj ako sprievodná kapela Celeste Buckingham. V roku 2015 získali na Medzinárodnom festivale piesne v poľskom Rzeszówe druhé miesto a Dominik Štofko si vďaka skladbe Friend odniesol ocenenie za najlepšiu kompozíciu. V skupine pôsobia aj Norbert Neuschl (basgitara, sprievodné vokály), Michal Neffe (gitara) a Michal Uličný (bicie nástroje). Vlani vydali EP Burn Inside a tento rok v marci spomínanú štúdiovku Play Against The Rules. K spomínanej päťročnici chystajú slovenské klubové turné, ktoré sa bude konať na jar 2018. Informácie pochádzajú od PR manažéra Marca Maseratiho a z archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, King ShaolinZdroj: Webnoviny.sk - King Shaolin zverejnili klip k piesni Born Free!, sleduje členov kapely od narodenia po súčasnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo King Shaolin zverejnili klip k piesni Born Free!, sleduje členov kapely od narodenia po súčasnosť

Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenským kandidátom na prestížne filmové ocenenie Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film sa stala Čiara (2017) režiséra Petra Bebjaka. Rozhodlo o tom hlasovanie členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), ktorí vyberali z jedenástich slovenských filmov spĺňajúcich podmienky americkej Akadémie filmových umení a vied. Okrem víťaznej snímky to boli aj filmy Pirko (2016), 5 October (2016), IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia (2016), Richard Müller: Nespoznaný (2016), Sprisahanie šedej rasy (2017), Únos (2017), Piata loď (2017), Out (2017) a Nina (2017). Boj pašeráka o dôstojný život Triler Čiara sleduje nelegálneho pašeráka Adama Krajňáka (Tomáš Maštalír) a jeho boj o dôstojný život svojej rodiny na slovensko-ukrajinských hraniciach v období krátko pred vstupom Slovenska do Európskej únie. Napätie na oboch stranách zvyšuje novovybudovaný hraničný priechod. Po tom, ako zlyhá jedna z pašeráckych akcií, sa Krajňák dostane do víru udalostí, pre ktoré bude musieť prekročiť aj pomyselné hranice, za ktoré neplánoval zájsť. V snímke si zahrali aj Emília Vášáryová, Zuzana Fialová, Eugen Libezňuk alebo Andy Hryc. Českým zástupcom je Baba z ľadu Českým zástupcom je romantická dramédia Baba z ľadu (2017) od Bohdana Slámu. Česká filmová a televízna akadémia vybrala snímku v hlavnej úlohe so Zuzanou Kronerovou spomedzi trinástich kandidátov, medzi ktorými boli napríklad filmy Lichožrúti (2016), Po strništi bos (2017), Špina (2017) či Záhradníctvo: Dezertér (2017). Informácie pochádzajú od PR manažéra Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Petra Gašparíka, z webstránky www.filmovaakademie.cz a archívu agentúry SITA. Viac k témam: film, film Čiara, OscarZdroj: Webnoviny.sk - Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara

Joe Satriani vydá 12. januára album What Happens Next

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Americký gitarista Joe Satriani vydá 12. januára album What Happens Next. Nahrávka bude obsahovať celkovo dvanásť skladieb. Medzi hosťami sa objavia bubeník Chad Smith z kapely Red Hot Chili Peppers a spevák a basgitarista Glenn Hughes, známy z pôsobenia v Deep Purple, Black Sabbath či Black Country Communion. Chad Smith z Red Hot Chili Peppers Šesťdesiatjedenročný muzikant sa v rámci projektu G3 vydá na budúci rok v januári a februári na turné po Severnej Amerike, počas ktorého ho budú sprevádzať aj gitaristi John Petrucci zo skupiny Dream Theater a Phil Collen z formácie Def Leppard. Na kalifornskom Mill Valley Film Festivale uvedú v októbri dokument Beyond The Supernova, ktorý režíroval hudobníkov syn ZZ. Film sleduje slávneho gitaristu, jeho kapelu a tím počas turné Shockwave Supernova po Európe a Ázii. Odporúčame:Martin Harich sa teší z nového albumu Mapy Joe Satriani začal hrať na gitaru ako 14-ročný, jeho štýl ovplyvnili najmä Jimi Hendrix, Jimmy Page či Jeff Beck. Pre hranie sa údajne rozhodol na futbalovom tréningu vo chvíli, keď sa dozvedel o smrti Jimiho Hendrixa. V roku 1986 mu vyšiel prvý sólový album Not Of This Earth, ktorý získal v USA platinovú platňu. Hral na turné Micka Jaggera Doteraz vydal celkovo 15 štúdioviek. V roku 1988 hral na sólovom turné Micka Jaggera. V roku 1993 nahradil v kapele Deep Purple na niekoľko koncertov Ritchieho Blackmorea. Bol taký úspešný, že ho požiadali, aby zostal nastálo, musel však odmietnuť pre kontrakt s nahrávacou spoločnosťou. K jeho žiakom patria David Bryson (Counting Crows), Kevin Cadogan (Third Eye Blind), Larry LaLonde (Primus, Possessed), Alex Skolnick (Testament), Rick Hunolt (Exodus), Phil Kettner (Laaz Rockit) či Charlie Hunter. S mnohými z nich spolupracoval aj na spoločných koncertoch a nahrávkach. V roku 1996 založil spomínaný koncertný projekt G3, v ktorom si po jeho boku zahralo už množstvo gitaristov. Je tiež členom kapely Chickenfoot. Na konte má 15 nominácií na Grammy. Viac k témam: Joe Satriani, Mick JaggerZdroj: Webnoviny.sk - Joe Satriani vydá 12. januára album What Happens Next © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Joe Satriani vydá 12. januára album What Happens Next

Zverejnili nominácie na DOSKY 2017, najviac získalo Slovenské národné divadlo

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Nominácie na ceny DOSKY 2017 sú už známe a viac ako tretina patrí Slovenskému národnému divadlu. V rámci 22. ročníka divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2017 o tom rozhodlo 40 divadelných kritikov, teoretikov a publicistov. Odporúčame:Ministerstvo kultúry podporí divadelný festival v Brezne namiesto župana Kotlebu Na ceny navrhli diela divadiel z Bratislavy, Košíc, Martina, Nitry, Prešova a zo Zvolena. Víťazov vyhlásia počas slávnostného ceremoniálu 15. októbra v sále činohry novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorý v priamom prenose prinesie RTVS. Do hlasovania zapojili aj divákov Novinkou tohtoročných Dosiek je Mimoriadna cena Asociácie súčasného divadla za projekt, ktorý si získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií. Aj v tomto roku sa organizátori rozhodli zapojiť do hlasovania divákov. Na webstránke http://www.cenydosky.sk môžu od dnes až do 5. októbra hlasovať v ankete Bratislavské divadlo sezóny 2017. Víťazné divadlo získa od primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala, ktorý prevzal záštitu nad podujatím, symbolickú dlažobnú kocku. DOSKY udelia po novom v desiatich kategóriách, doterajšia kategória Objav sezóny sa totiž rozdelila na tri nové kategórie podľa divadelných druhov. Po prvý raz sa tak bude udeľovať oddelene Cena za mimoriadny počin v hudobnom, tanečnom aj v činohernom divadle. Takmer polovica nominácií patrí SND Najviac, až 13 z 30 nominácií má Slovenské národné divadlo. Až v piatich kategóriách je nominovaná opera Antonia Vivaldiho Arsilda, ktorú Opera SND uviedla v réžii Davida Radoka v marci tohto roka v spolupráci s festivalom Dni starej hudby, so spoločnosťou Gesamtkunstwerk a s divadlami Grand Theatre de Luxembourg, Opéra Royal de Versailles, Opéra de Lille a Theatre de Caen. Inscenácia sa má obnoviť v Opere SND v jubilejnej sezóne 2019/ 2020. Arsilda medzi iným zabojuje spolu s Elitami (Činohra SND) a Annou Frankovou (Nové divadlo Nitra) o cenu DOSKY 2017 za najlepšiu inscenáciu sezóny. Po tri nominácie majú Bratislavské bábkové divadlo, Nové divadlo Nitra a Štátne divadlo Košice. Divadlo Andreja Bagara v Nitre má dve nominácie. Zobraziť fotogalériu k článku:Činohra SND zožala úspech v cenách DOSKY Bábkarsku Bystricu podporili hlasujúci Medzi nominovanými sú ďalej tvorcovia noviniek v repertoári Divadla Jozefa Gregora Tajovského Zvolen, Prešovského národného divadla, Divadla Astorka - Korzo ´90 Bratislava, Debris Company Bratislava, Slovenského komorného divadla Martin a tiež zoskupenie tvorcov projektu Miracles - Divadlo Pôtoň, Debris Company, Med a Prach a Sláva Daubnerová. Nositeľom novej Mimoriadnej ceny Asociácie súčasného divadla sa stanú Iveta Škripková a Marián Pecko z Bábkového divadla na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016. Navrhovaný výkon si získal výraznú podporu hlasujúcich, ale nezodpovedal štatútu cien DOSKY, keďže sa týkal festivalu, nie konkrétnej inscenácie. V rámci ceremoniálu sa bude už po tretí raz odovzdávať aj Cena Slovenského centra AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Ocenia aj Vladimíra Predmerského Výbor SC AICT sa na základe podnetov svojich členov rozhodol udeliť cenu divadelnému historikovi, kritikovi, dramaturgovi a režisérovi Vladimírovi Predmerskému (1932), ktorý je živou pamäťou slovenského bábkového divadla. Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne. Udeľovanou cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom návrhu ceny je Aleš Votava, jej realizátorom je Tomáš Lupták. Cena DOSKY sa udeľuje od roku 1996, v tomto ročníku sa zmenil štatút a rozšírili sa kategórie na desať. DOSKY 2017 nominácie 22. ročníka divadelných ocenení sezóny Najlepšia inscenácia sezóny Jiří Havelka: Elity, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava Antonio Vivaldi: Arsilda, Opera Slovenského národného divadla Bratislava a koproducenti* Anna Franková na motívy Denníka Anny Frankovej, Nové divadlo Nitra Najlepšia réžia sezóny Júlia Rázusová za réžiu inscenácie Denník Anny Frankovej, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen Šimon Spišák za réžiu inscenácie Anna Franková, Nové divadlo Nitra David Radok za réžiu opery Antonia Vivaldiho Arsilda, Opera Slovenského národného divadla Bratislava a koproducenti* Najlepší ženský herecký výkon Táňa Pauhofová za postavu novinárky v inscenácii hry Jiřího Havelku Elity, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava Lucia Korená za postavu Anny Frankovej v inscenácii Anna Franková, Nové divadlo Nitra Táňa Pauhofová za postavu Anny Frankovej v inscenácii baletu Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej Denník Anny Frankovej, Balet Štátneho divadla Košice Najlepší mužský herecký výkon sezóny Ady Hajdu za postavu Čimborazku v inscenácii Letmý sneh podľa románu Pavla Vilikovského, Divadlo Astorka - Korzo ´90 Bratislava Jakub Rybárik za postavu Dobroslava v inscenácii hry Laca Keratu Dobro, Divadlo Andreja Bagara v Nitre Tomáš Mischura za postavu Dávida v inscenácii hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott, Prešovské národné divadlo Najlepšia scénografia sezóny Lucia Škandíková za scénu k inscenácii hry Jiřího Havelku Elity, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava David Radok za scénu k inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda, Opera Slovenského národného divadla Bratislava a koproducenti* Sláva Daubnerová za scénu k inscenácii hry Slávy Daubnerovej Spievajúci dom, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava Najlepší kostým sezóny Ľudmila Várossová za kostýmy k inscenácii opery Wolfganga Amadea Mozarta Únos zo serailu, Opera Slovenského národného divadla Bratislava Diana Strauszová za kostýmy k inscenácii hry Laca Keratu Dobro, Divadlo Andreja Bagara v Nitre Zuzana Ježková za kostýmy k inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda, Opera Slovenského národného divadla Bratislava a koproducenti* Najlepšia scénická hudba sezóny Andrej Kalinka za hudbu k inscenácii Andreja Kalinku Kráľ, Bratislavské bábkové divadlo Martin Geišberg za hudbu k inscenácii hry Jozefa Mokoša Zhavranelí, Bratislavské bábkové divadlo Daniel Fischer za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla Miracles, autori projektu Iveta Ditte Jurčová, Michal Ditte, Divadlo Pôtoň, Debris Company, Med a Prach, Sláva Daubnerová Svetlana Alexijevič: Vojna nemá ženskú tvár, dramatizácia Iveta Horváthová, Slovenské komorné divadlo Martin Péter Esterházy: Mercedes Benz, Činohra Slovenského národného divadla Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla Peter Lomnický: Únos Európy, réžia: Jozef Vlk, Debris Company Bratislava Ondrej Šoth/Zuzana Mistríková: Denník Anny Frankovej, réžia a choreografia Ondrej Šoth, Balet Štátneho divadla Košice Sergej Sergejevič Prokofjev/Natália Horečná: Romeo a Júlia, Tak ako včera..., choreografia a réžia Natália Horečná, hudobné naštudovanie Peter Breiner, Balet Slovenského národného divadla Bratislava a Fínska národná opera a balet v Helsinkách Mimoriadny počin v oblasti operného divadla Ján Morávek, spev a interpretácia hudobnej zložky, Andrej Kalinka: Kráľ, Bábkové divadlo Bratislava Antonio Vivaldi: Arsilda, réžia David Radok, hudobné naštudovanie Václav Luks, Opera Slovenského národného divadla Bratislava a koproducenti* Richard Wagner: Víly, réžia Lubor Cukr, hudobné naštudovanie Robert Jindra, dramaturgia Daniel Jäger, Opera Štátneho divadla Košice * Inscenácia opery Antonia Vivaldiho vznikla v koprodukcii Opery Slovenského národného divadla Bratislava s divadlami Les Théâtres de la Ville de Luxembourg, Théâtre de Caen, Opéra de Lille, Chateau de Versailles Spectacles a spoločnosťou Collegium 1704, v spolupráci so spoločnosťou Gesamtkunstwerk. Premiérové uvedenie v SND sa uskutočnilo v rámci festivalu Dni starej hudby. Premiéru vysielala v priamom prenose RTVS a zaznamenávala spolu s ňou francúzska spoločnosť OZANGO, od ktorej prevzala záznam Francúzska televízia a rozhlas a ďalšie zahraničné stanice a médiá. Inscenácia sa má obnoviť v Opere SND v jubilejnej sezóne 2019/2020. Viac k témam: Asociácia súčasného divadla, divadelné ceny Dosky, SND Slovenské národné divadloZdroj: Webnoviny.sk - Zverejnili nominácie na DOSKY 2017, najviac získalo Slovenské národné divadlo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zverejnili nominácie na DOSKY 2017, najviac získalo Slovenské národné divadlo

Imagine Dragons vystúpia vo Viedni aj Prahe

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Americká rocková kapela Imagine Dragons ohlásila zastávky európskeho turné. Skupina tak urobila dnes prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Formácia sa v rámci koncertnej šnúry zastaví aj 15. apríla vo viedenskej Stadthalle a o deň neskôr v pražskej O2 Aréne. Muzikanti vyrazia na turné k najnovšiemu albumu Evolve, ktorý sa dostal na trh 23. júna. Obsahuje jedenásť skladieb, medzi ktorými sú aj single Believer a Thunder. Album sa v americkom rebríčku Billboard 200 dostal na druhé miesto a v UK Charte zas na tretie. Odporúčame:Lady Gaga odložila európsku časť svetového turné Imagine Dragons vznikli v roku 2008 v Las Vegas a v súčasnosti fungujú v zložení Dan Reynolds, Ben McKee, Wayne "Wing" Sermon a Daniel Platzman. Prvý album s názvom Night Visions vydali v roku 2012. Predvlani vo februári ponúkli druhú štúdiovku Smoke + Mirrors, s ktorou dobyli UK Chart aj americký rebríček Billboard 200. Okrem toho majú na konte aj niekoľko EP nahrávok či koncertných záznamov. Za skladbu Radioactive, ktorá zaznela napríklad v sci-fi Hostiteľ (2013), získali dve nominácie na ceny Grammy, pričom jednu sa im podarilo premeniť na víťazstvo. Viac k témam: Imagine Dragons, Praha, ViedeňZdroj: Webnoviny.sk - Imagine Dragons vystúpia vo Viedni aj Prahe © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Imagine Dragons vystúpia vo Viedni aj Prahe

Lady Gaga odložila európsku časť svetového turné

LONDÝN 18. septembra (WebNoviny.sk) - Americká speváčka Lady Gaga odložila pre zdravotné problémy európsku časť jej svetového turné Joanne. Ako v pondelok informovali zástupcovia spoločnosti Live Nation, ktorá je organizátorom spomínanej koncertnej šnúry, urobila tak na odporúčanie lekárov. "Lady Gaga trpí silnou fyzickou bolesťou, ktorá má vplyv na jej schopnosť vystupovať. Zostáva v starostlivosti odborníkov, ktorí odporučili toto odloženie," cituje Live Nation agentúra AP. Odporúčame:Sima Martausová rozdáva muffiny ľudom z Vlkolinca Šesťtýždňovú šnúru koncertov, ktorá mala odštartovať 21. septembra v Barcelone a skončiť 28. októbra v nemeckom Kolíne, speváčka presunula až na budúci rok. Konkrétne dátumy pre vystúpenia však neoznámila. V dôsledku silných bolestí už minulý týždeň odložila koncert v Brazílii. Druhá časť severoamerického turné by mala podľa organizátorov začať podľa plánov v novembri. Odporúčame:Martin Harich sa teší z nového albumu Mapy Lady Gaga, vlastným menom Stefani Joanne Angelina Germanotta, sa preslávila skladbami Just Dance a Poker Face z debutového albumu The Fame (2008). Po ňom nasledovali štúdiovky Born This Way (2011), Artpop (2013), Cheek To Cheek (2014), ktorú nahrala so spevákom Tonym Bennettom, a Joanne (2016). Zahrala si vo filmoch ako Machete zabíja (2013), Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil (2014) či v piatej a šiestej sérii antológie American Horror Story (2011) s podtitulmi Hotel a Roanoke, pričom za výkon v sérii Hotel získala Zlatý glóbus. Magazín Forbes ju označil za najvplyvnejšiu celebritu roka 2011 a viackrát ju zaradil medzi najmocnejšie ženy sveta. Na konte má šesť cien Grammy a tiež nomináciu na Oscara za pieseň Til It Happens To You z dokumentu The Hunting Ground (2015). Viac k témam: Joanne, Lady Gaga, zrušené turnéZdroj: Webnoviny.sk - Lady Gaga odložila európsku časť svetového turné © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lady Gaga odložila európsku časť svetového turné

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Záhorie - Borinka, Borský Mikuláš, Brezová pod Bradlom, Gbely, Holíč, Kúty, Malacky, Marianka, Myjava, Senica, Skalica, Stupava
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang